pompa

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Pompy ciepła cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Jest to rozwiązanie ekonomiczne — ze względu na niskokosztową eksploatację, a także ekologiczne, gdyż nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Czasy, kiedy były one nowinką technologiczną, wymagającą sporych nakładów finansowych i kosztownych prac ziemnych, dawno już minęły. Obecnie zarówno montaż, jak i późniejsze użytkowanie nowoczesnej pompy ciepła przebiega sprawnie,  bez nadmiernej ingerencji w istniejącą infrastrukturę, praz ziemnych i innych zbędnych komplikacji.

Wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła, a wśród nich pompy ciepła powietrze-woda, w których ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą. To właśnie na tym rozwiązaniu skupimy się w dalszej części wpisu, przedstawiając specyfikę jego działania.

Działanie pompy ciepła powietrze-woda — najważniejsze informacje

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które do ogrzewania lub chłodzenia wykorzystuje odnawialną energię z powietrza. Powietrze pobierane jest z zewnątrz (dolne źródło), a następnie za sprawą czynnika chłodniczego i po odpowiednim sprężeniu wytwarzane zostaje ciepło użytkowe przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody.

Technologia działania pompy ciepła powietrze-woda opiera się na doskonale znanym mechanizmie, który znajduje zastosowanie m.in. w lodówkach. Do standardowych elementów stanowiących podstawę konstrukcji urządzenia zaliczamy sprężarkę, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Istotną rolę w tym przypadku spełnia też czynnik chłodniczy, czyli ciecz. Kiedy wzrasta ciśnienie i temperatura w układzie, czynnik za sprawą sprężarki zmienia swój stan skupienia na gazowy i trafia do skraplacza, gdzie odbywa się proces oddawania ciepła do instalacji. Następnie czynnik w stanie ciekłym przechodzi przez zawór rozprężny, spada ciśnienie i temperatura, a cały cykl odbywa się ponownie.

Pompa ciepła powietrze-woda może być podłączona do instalacji grzewczej, wówczas jej odbiornikami są kaloryfery, ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

Warto przy tym wspomnieć, że ten rodzaj pompy ciepła pracuje wydajnie i efektywnie, nawet gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, dlatego też skutecznie ogrzewa dom i wodę użytkową w zimie.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podobne wpisy