Kotłownia hybrydowa, czyli połączenie pompy ciepła z już istniejącym źródłem ogrzewania
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Pompy ciepła, które pracują w systemie powietrze-woda to urządzenia wykorzystujące do ogrzewania energię skumulowaną w powietrzu. Ich praca polega na przekształcaniu jej w ciepło, które służy do ogrzewania pomieszczeń, a także przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki zastosowaniu tego typu pomp można skutecznie obniżyć koszty pozyskiwania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania domu. Ich wielką zaletą jest również fakt, iż korzystają one z pierwotnych źródeł energii. Korzystanie z nich prowadzi do obniżenia ilości dwutlenku węgla w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Nie produkują także szkodliwych spalin. Te właściwości sprawiają, że są to urządzenia nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie istotne.
Pompę ciepła można zamontować w nowo budowanym domu, gdzie już na etapie projektowym zostanie ona wzięta pod uwagę, ale także w starym budynku, w którym wcześniej nie przewidziano takiego rozwiązania. W takich przypadkach często wykonuje się kotłownie hybrydowe, które pozwalają ograniczyć koszty inwestycyjne wynikające z potrzeby dostosowania budynku do całkowitej zmiany źródła ogrzewania.
Czym charakteryzuje się kotłownia hybrydowa?
Kotłownia hybrydowa to połączenie pompy ciepła powietrze-woda z wcześniej istniejącym w budynku źródłem ciepła. Taka współpraca dwóch różnych źródeł ciepła w obrębie jednego systemu niesie za sobą wiele korzyści zarówno finansowych, jak i ekologicznych. Pompa ciepła powietrze-woda jest w takim rozwiązaniu podstawowym źródłem ogrzewania, które jest jednak wspomagane przez zainstalowany wcześniej kocioł wtedy, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 0°C. W naszym klimacie takich dni w roku jest stosunkowo niewiele, dlatego przez większość czasu w roku to właśnie pompa ciepła jest głównym źródłem ogrzewania budynku, dzięki czemu jest ono znacznie tańsze.
Pompy ciepła powietrze-woda mogą być łączone z kotłami różnego typu – olejowymi, gazowymi lub na ekogroszek. Niezależnie od tego, z jakim źródłem ciepła współpracują, ich połączenie jest niezwykle korzystne dla użytkowników. Kotłownie hybrydowe to gwarancja ciągłości dostarczania ciepła w domu, gdyż, nawet jeżeli jedno urządzenie ulegnie awarii, drugie zawsze może całkowicie przejąć jego pracę. Dzięki takiemu rozwiązaniu technologicznemu można optymalnie dopasować ogrzewanie do warunków atmosferycznych oraz aktualnych cen paliw. Tego typu kotłownie zapewniają też wysoki komfort, ponieważ są prawie całkowicie zautomatyzowane, dzięki czemu nie trzeba ich obsługiwać.
Z jakich elementów składa się kotłownia hybrydowa?
Kotłownia hybrydowa składa się z jednostki wewnętrznej, czyli zabudowanych w jednej obudowie elementów kotła kondensacyjnego i modułu hydraulicznego pompy ciepła oraz jednostki zewnętrznej, na którą składa się wentylator, parownik i sprężarka zamknięte w jednej obudowie.
Kotłownie hybrydowe powstają najczęściej w domach, w których przeprowadzana jest termomodernizacja, chociaż można je również instalować w nowych budynkach. Połączenie pompy ciepła z innym źródłem ciepła to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które pragną zredukować koszty grzania, ekologia nie jest im obojętna oraz cenią sobie wysoki komfort eksploatacyjny.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]