Szufelka automatyczna

INFORMACJE

Szufelka automatyczna niewielkie zakończenie instalacji centralnego odkurzania, co do którego zdania są mocno podzielone. Wśród radosnej rozbudowy instalacji i sugestii “fachowców” decydujemy się na to urządzenie tam gdzie potrzeba, nie potrzeba i gdzie jest całkowicie zbędne lub wręcz niewskazane. Powyższe twierdzenie wynika z własnego doświadczenia i informacji zwrotnej od moich klientów. Dlaczego? Może zacznijmy od plusów.

  • pozwala na szybkie i doraźne sprzątanie.
  • prawie niewidoczne
  • nie zajmuje miejsca

I to właściwie koniec korzyści. Montowana najczęściej w kuchniach w cokołach mebli kuchennych pozwala  w ostatniej chwili (kiedy np. są już goście) uprzątnąć podłogę. I jest to chyba jedyne uzasadnione miejsce dla tego urządzenia.

Ponadto spotyka się ją w wiatrołapach i przy kominkach. O ile w wiatrołapie jest ona tylko niewskazana i niewygodna to przy kominku może być powodem poważnych kłopotów.

Postaram się wyjaśnić dlaczego. Zacznijmy od szufelki w wiatrołapie. Otóż pomieszczenie to ma zawsze kilka cech takich jak:

  • jest małe
  • składa się z minimum 4 narożników wewnętrznych, jeśli dodamy szafę to z 6.
  • najwięcej piachu jest w nim podczas “mokrych pór roku”

O ile wielkość pomieszczenia ma znaczenie dla zastosowania innego elementu instalacji centralnego odkurzania jakim jest WallyFlex to już ilość wewnętrznych narożników tak.

Aby skorzystać z automatycznej szufelki należy użyć zmiotki i wymieść piach z tych narożników. To na pewno nie jest wygodne. Do tego dochodzą pory roku (jesień, zima, wiosna) w których następuje kumulacja brudu w wiatrołapie. Podmiatanie po prostu rozmiarze błoto na podłodze w związku z czym i tak będziemy musieli sięgnąć po mop. I w tym przypadku lepszym rozwiązanie wydaje się WallyFlex.

Innymi względami jakie powinniśmy wziąć pod rozwagę to względy zdrowotne. Wiele rodzin decydujących się na wykonanie instalacji centralnego odkurzania decyduje się na nią ze względu na alergie. W związku z tym w tych domach szufelka automatyczna jest niewskazana, ponieważ używając zmiotki podczas podmiatania chcąc, nie chcąc podnosimy kurz z podłogi. W tym przypadku proponuję zastosowanie Vroom’a który także jest niewidoczny lub WallyFlex’a. Jednym z miejsc w którym zaminowanie automatycznej szufelki jest niewskazane to kominek. Montując szufelkę automatyczną w okolicach kominka mamy w domyśle sprzątanie okruchów drewna. Tylko że te okruchy moga mieć bardzo duże rozmiary, a konia z rzędem temu kto będzie pamiętał o tym by te większe po prostu pozbierać. Zasysając do instalacji centralnego odkurzania drzazgę o długości ok 5 cm, narażamy ją na zatkanie.

A w przeciwieństwie do montażu szufelki w kuchni gdzie bardzo łatwo można zdemontować cokół w tym przypadku bardzo często jest ona zamontowana na stałe. Duże znaczenie ma tutaj też efekt estetyczny, kawałek plastiku w reprezentacyjnej części domu. To nie jest ładne.

Teraz proszę sobie zadać pytanie: co stoi na przeszkodzie, aby te kawałki drewna wrzucić do kominka? Nic.

szugelka automatyczna
Szufelka automatyczna