pompa ciepła

Jak dobrać moc pompy ciepła do potrzeb budynku?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Decydując się na montaż takiej pompy w swoim domu, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy i aktywnie włączyć się w nurt działań proekologicznych. Ich podstawowym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń wewnątrz budynku oraz wody użytkowej. Zasada ich działania jest dość prosta – wypompowują one ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze (np. z powietrza na zewnątrz domu albo z gruntu), poprzez zmianę skupienia podnoszą temperaturę czynnika roboczego, a następnie oddają ciepło do nośnika energii, jaką jest np. woda w instalacji centralnego ogrzewania w domu.

Aby pompa ciepła mogła działać efektywnie i wydajnie, jej moc powinna być optymalnie dobrana do potrzeb danego budynku. Tylko w ten sposób zapewnisz jej równomierną pracę (bez częstych zatrzymań i załączeń), długą żywotność, a Twój dom nie będzie narażony na niedogrzanie podczas jesiennych i zimowych chłodów. Jeżeli zastanawiasz się, jakie czynniki brać pod uwagę, wybierając odpowiednią moc pompy ciepła do swojego domu, koniecznie przeczytaj mój dzisiejszy wpis!

Na co zwracać szczególną uwagę, wybierając odpowiednią moc pompy ciepła do swojego domu?

1. Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Zapotrzebowanie energetyczne budynku to, innymi słowy jego zapotrzebowanie na moc cieplną. Jeżeli Twój dom jest dopiero w fazie budowy, możesz poprosić projektanta o przygotowanie specjalistycznej charakterystyki energetycznej budynku. Jeśli Twój dom ma już swoje lata, możesz zlecić wyliczenie jego zapotrzebowania grzewczego firmom zajmującym się przeprowadzaniem profesjonalnych audytów OZC albo wyliczyć jego zapotrzebowanie energetyczne, bazując na ilości zużytych w ostatnich latach paliw. Szacując to zapotrzebowanie, warto zwrócić również uwagę na strefę klimatyczną, w której znajduje się Twój dom, a także jego metraż, wiek oraz materiały, jakie zostały zastosowane do jego ocieplenia.

2. Powierzchnia budynku

Równie istotnym parametrem jest metraż Twojego domu. To jeden z podstawowych czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu zapotrzebowania na moc cieplną danego budynku.

3. Liczba domowników

Ten parametr jest bardzo ważny w przypadku wyliczenia tego, jakie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w Twoim domu. Liczba domowników ma bowiem bezpośredni wpływ na zużycie wody.

4. Charakterystyka temperaturowa okolicy

Zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku będzie również uzależnione od charakterystyki temperaturowej okolicy, w której został on wzniesiony. Podstawowe informacje dotyczące szacunkowej mocy danego urządzenia odnajdziesz na etykiecie energetycznej pompy ciepła, dzięki czemu będziesz wiedział, czy jest to dla Ciebie odpowiedni wybór.

5. Współczynnik biwalentności

Współczynnik biwalentności jest parametrem określającym, do jakiego stopnia pompa ciepła ma pokryć zapotrzebowanie cieplne w Twoim domu. Tzw. punkt biwalentny to temperatura, przy której załącza się dodatkowe (szczytowe) źródło ciepła, którym najczęściej jest grzałka elektryczna. W naszym kraju wypada on zazwyczaj w okolicy -10°C.

Jaka powinna być moc pompy ciepła?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jak najlepiej dopasowana do potrzeb grzewczych budynku. Jeżeli zapotrzebowanie na moc cieplną w Twoim domu wynosi np. 8kW, to zdecyduj się na zakup pompy cieplnej o mocy nominalnej maksymalnie 8kW. Nawet jeden kilowat za dużo w stosunku do faktycznego zapotrzebowania grzewczego będzie skutkował spadkiem sprawności urządzenia. Za duża pompa cieplna nie będzie działać sprawnie, jej praca nie będzie wydajna, co w efekcie odbije się negatywnie na jej żywotności.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podobne wpisy