przekazywanie pieniędzy

Jak otrzymać dofinansowanie na zakup pompy ciepła?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Służą do ogrzewania pomieszczeń oraz grzania ciepłej wody użytkowej. Pompy typu powietrze-woda działają na zasadzie odbierania ciepła z powietrza zewnętrznego i oddawania go do wody krążącej w instalacji grzewczej budynku. Do produkcji ciepła wykorzystują odnawialne źródło energii, więc ich eksploatacja nie obciąża naszego ekosystemu i nie przyczynia się do wyczerpywania cennych surowców naturalnych.

Gospodarstwa domowe wyposażone w powietrzną pompę ciepła nie oddziałują negatywnie na środowisko, a ich domownicy mogą cieszyć się przyjemnym ciepłem bez wyrzutów sumienia, ponieważ korzystają z zielonej energii. Wpisują się one doskonale w proekologiczny wachlarz działań i właśnie z tego względu ich zakup i montaż jest objęty różnymi rodzajami dofinansowań.

Jakie są możliwości zdobycia dofinansowania na pompę ciepła?

Dofinansowania zakupu pomp ciepła to doskonały sposób na zachęcenie Polaków do ich instalacji. To metoda promocji ekologicznego stylu życia, który nie będzie obciążeniem dla naszego ekosystemu. Działania proekologiczne mają zapewnić nam oraz przyszłym pokoleniom lepsze i zdrowsze warunki życia. Na dofinansowanie zakupu pomp ciepła mogą liczyć przede wszystkim osoby fizyczne, a środki na to brane są z budżetów gmin albo powiatów, a także funduszów ekologicznych Unii Europejskiej.

1. Program „Czyste Powietrze”

Jest on skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami albo współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub właścicielami wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W ramach tego programu można ubiegać się o dotację albo pożyczkę na wymianę wysokoemisyjnych kotłów starej generacji na nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła oraz termomodernizację domu. Pompy ciepła są nim objęte, gdyż spełniają wszystkie te wymogi.

2. Wojewódzkie, gminne i miejskie dofinansowania przeznaczone na termomodernizację

Dofinansowania pomp ciepła można szukać także w swojej najbliższej okolicy, korzystając z lokalnych programów antysmogowych. Lokalne władze przyznają różne kwoty na takie dofinansowania.

3. Dofinansowanie z NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to jednostka odpowiadająca za koordynowanie rozdysponowywania środków budżetu centralnego oraz Unii Europejskiej w ramach programów wspierających inwestycje proekologiczne. Dofinansowaniu podlegają między innymi pompy ciepła. Jeżeli budynek należący do wnioskodawcy spełnia wszystkie wymagania, które są określone w standardzie energetycznym, może on liczyć na pomoc finansową. Z tej formy pomocy mogą korzystać osoby fizyczne, firmy i spółdzielnie mieszkaniowe.

4. Zielone kredyty

Wiele banków (między innymi: Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni, Nordea Bank, Deutsche Bank i Bank Polskiej Spółdzielczości) oferuje swoim klientom zielone kredyty. Są to kredyty z dotacją przeznaczone na termomodernizację budynku albo montaż odnawialnych źródeł energii.

5. Kredyt na budowę domu z pompą ciepła

Dostępne są także kredyty hipoteczne EKO DOM+, które mają być pomocą finansową dla osób, które chcą wybudować dom przyjazny środowisku. Powinien on być podłączony do ogrzewania geotermalnego i ogniwa fotowoltaicznego, dzięki czemu będą zaspokojone potrzeby funkcjonowania pompy ciepła.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podobne wpisy