Dobór odkurzacza centralnego

Dobór odkurzacza centralnego

Na podstawie wieloletniego doświadczenia, wymiany informacji z klientami oraz innym wykonawcami, a także własnych doświadczeń jako użytkownika postaram się Tobie przybliżyć ten temat.

Podstawowym parametrem, jakim posługują się sprzedawcy przy doborze jednostki, jest ilość punktów ssących. Według mnie jest to bardzo ogólne dopasowanie parametrów odkurzacza centralnego do instalacji.

Proszę pamiętać, że liczba gniazd to nie wszystko!

Liczą się także:

  • Długość instalacji
  • Z filtrem czy czysty cyklon
  • Odległość od wyrzutu
  • Rodzaj powierzchni do sprzątania
  • Z wolnym startem czy bez, z regulacją obrotów czy bez.
  • Instalacja wznosząca czy pozioma
  • Miejsce zainstalowania jednostki centralnej
  • Otoczenie domu

Myśląc logicznie, jakie to ma znaczenie, skoro są one zawsze zamknięte? Otóż nie to jest najważniejsze. Według mnie ilość punktów ssących pozwala określić stopień rozbudowania danej instalacji, liczbę łuków, trójników itp. Na każdym z nich powstaje jakiś opór spowodowany czy to zakrętem, czy zawirowaniem na trójniku. Ilość takich utrudnień ma także wpływ na przepływ powietrza z zanieczyszczeniami. Innym parametrem, i według mnie istotniejszym, jest odległość jednostki od wyrzutu. Otóż skok łopat turbiny jest obliczony na wytworzenie siły ssącej, a nie tłoczenie. Im więc dłuższy odcinek wylotowy, tym większe opory dla pracy jednostki.

Niektórzy twierdzą, że głośność odkurzacza centralnego ma marginalne znaczenie, to prawda, ale tylko częściowa. Nie chcesz przecież, aby odkurzacz zakłócał swoją zbyt głośną pracą żywot sąsiadów. Dlatego jeśli od strony wylotu mamy: okna lub taras sąsiada, bliską ścianę lasu lub odkurzacz będzie wisiał na cienkiej ściance działowej, np. w spiżarni, to wybierzmy odkurzacze centralne (np. Cyclovac H615) chłodzone powietrzem pierwotnym, czyli tym, które zasysamy, odkurzając dom. Jeśli mieszkasz w domu wolnostojącym, do strony wylotu nie masz przeszkód mogących odbijać dźwięk i go potęgować, wybierz jednostkę chłodzoną powietrzem wtórnym, czyli zasysanym z pomieszczenia, w którym wisi odkurzacz (np. Cyclovac HD801C lub Cyclovac HX2014). W tym drugim przypadku silnik nie ma kontaktu z (przefiltrowanym) powietrzem, przez co jego żywotność jest dłuższa.

„ODWIECZNY” DYLEMAT — ODKURZACZ CENTRALNY Z FILTREM CZY BEZ?

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Odkurzacz z filtrem będzie tańszy. Niestety będzie pracował z coraz mniejszą skutecznością, która spowodowana jest zapełnianiem się porów filtra. Tak naprawdę jego moc ssąca spadnie o ok. 20-30% już po 5-10 odkurzaniu.

Odkurzacze centralne bezfiltrowe, czyli cykloniczne, zawsze pracują ze stałą mocą ssącą, nie szkodzi im woda (nie są przeznaczone do jej zbierania). Ich mankamentem jest przepuszczanie pyłu w chwili rozruchu. Dzieje się tak dlatego, że pracująca turbina wytwarza już ciąg, jednak do wytworzenia się zjawiska cyklonu musi upłynąć około 2-3 sekund.

Dlatego też jeśli porównujemy odkurzacze centralne z filtrem i cyklonem do podobnym instalacji, ten pierwszy będzie zawsze „słabszy”. Spowodowane jest to faktem, że już na „starcie” musi on pokonać opory czystego filtra, a potem w miarę użytkowania one rosną.

Kolejny wybór to odkurzacz centralny z regulacją obrotów, czyli niepozwalająca płynnie regulować siły ssania bocznym otworem, regulującym siłę ssącą na ssawce. Biorąc pod uwagę, że za taką funkcjonalność należy sporo dopłacić, warto się zastanowić, czemu ma ona służyć.

Odkurzając np. obrus nie chcemy, aby odkurzacz zassał nam go do instalacji, czyli zmniejszamy siłę ssącą, tylko czy na pewno zależy Ci na zmniejszeniu siły ssącej w całej instalacji? Nie!! Tobie zależy na zmniejszeniu siły ssącej na ssawce, a poza nią powinien następować pełny ciąg. Według mojej subiektywnej oceny lepszym rozwiązaniem jest rozwiązanie tańsze z bocznym poborem powietrza. Działa to w ten sposób, że na rękojeści znajduje się suwak lub pierścień zasłaniający otwór, przez który możemy do węża wpuścić część powietrza, zmniejszając w ten sposób siłę ssącą na ssawce. Natomiast za rękojeścią następuje pełna siła ssąca. Dzięki czemu nie doprowadzamy do odkładania się zanieczyszczeń w instalacji.

Wybierając pomiędzy dwiema podobnym jednostkami, często wybieramy tę o niższej cenie, co jest bardzo logiczne z ekonomicznego punktu widzenia. Jednak należy tu także zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, jaką będziemy sprzątali. Jeśli w naszym domu przeważają wykładziny i dywany, wybierzmy odkurzacz centralny z większym podciśnieniem, jeśli podłogi gładkie, z większym przepływem. Air Watt-y odpowiadają natomiast za czas, jaki poświęcimy na sprzątanie.

W przypadku, gdy mamy instalację wznoszącą, to znaczy odkurzacz centralny jest zamontowany na poziomie wyższym, niż część instalacji, ważnym parametrem jest moc ssąca i wydajność. Ma to szczególne znaczenie np. w przypadku, gdy jednostka centralna wisi w pomieszczeniu gospodarczym na parterze, a garaż znajduje się poniżej gruntu. Ze względu na odkurzany z tego pomieszczenia brud o niekorzystnym stosunku powierzchni do masy (drobne kamienie, żwir, piach), może dochodzić do sytuacji, że elementy te będą zasysane tylko do pewnej wysokości instalacji, dzięki bezwładności, jaką uzyskały w podpiwniczeniu, a potem tracąc ją, nie będą mogły zostać zassane wyżej i opadną z powrotem na dół. Co z kolei może doprowadzić do powstania zatoru w dolnej części systemu. Minusem tego rozwiązania w niektórych wężach jest wyrzucanie przez ten otwór części zanieczyszczeń.

Podobne wpisy