Filtracja workowa czy bezworkowa? Rodzaje filtracji występujące w odkurzaczach centralnych
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Odkurzacze centralne zapewniają wysoką skuteczność oraz zdecydowanie większą moc i wydajność niż tradycyjne urządzenia. Wygoda i efektywność eksploatacji odkurzaczy centralnych zależy od kilku czynników, ale jednym z najważniejszych jest zastosowany w jednostce centralnej podwójny system filtracji, składający się z filtra w formie odwróconego worka oraz worków jednorazowych wykonanych ze specjalnych tkanin.
Filtr workowy, czyli odkurzacz centralny z workami jednorazowymi
Filtr workowy w jednostkach centralnych zatrzymuje dużą ilość zanieczyszczeń, dzięki czemu nie przedostają się one do silnika odkurzacza czy na zewnątrz budynku. Konieczna jest jednak obsługa tego rodzaju odkurzaczy, która polega na wymianie pełnego worka na pusty. W zamian użytkownik uzyskuje jednakowo mocną siłę ssącą bez względu na zapełnienie worka jednorazowego, który ma kilkukrotnie większą pojemność niż zbiornik odkurzacza centralnego. Kolejną korzyścią korzystania z wymiennych worków jest wysoka higiena jego wymiany, ponieważ nie występuje efekt „chmury” kurzu, która towarzyszy otwieraniu pojemnika. Bardzo ważny jest dobór wysokiej jakości markowych worków, które zapewniają nie tylko dużą pojemność i przepuszczalność powietrza, ale również są wykonane z wielowarstwowych zaawansowanych technologicznie materiałów — wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Wymiana worków wiąże się oczywiście z kosztami, nie są one jednak wysokie, ponieważ taki worek wymienia się raz na 5 do 12 miesięcy. W zamian zyskuje się komfortowe i zdrowe opróżnianie odkurzacza centralnego, co ma szczególne znaczenie dla alergików.
Odkurzacze centralne z filtrem samoczyszczącym
Filtr samoczyszczący, czyli worek odwrócony, to drugi stopień filtracji znajdujący zastosowanie w odkurzaczach centralnych. Zastosowanie odwróconego worka ma na celu ochronę silnika i zwiększenie powierzchni filtrujące. Taki sam efekt uzyskiwano filtrami plisowanymi, które znamy z samochodów. Jednak w tym przypadku filtr nie ulega zapychaniu. Polega na tym, że powietrze zasysane do jednostki centralnej pod filtrem podnosi zwisający do tej pory swobodnie worek, który zatrzymuje mikroskopijne zanieczyszczania na swojej spodniej stronie. Po wyłączeniu odkurzacza wszystkie większe zanieczyszczenia opadają na dno pojemnika lub pozostają w worku wymiennym. Samoczyszczące filtry, jak nazwa wskazuje, nie są w stanie oczyścić się same, to zaawansowana membrana, z jakiej są zbudowane nie pozwala, aby kurz na niej osiadał.
Niezależnie od zastosowanego systemu filtracji, jeśli użytkownik nie korzysta z worków wymiennych, w każdym odkurzaczu centralnym występuje zjawisko cyklonu wynikające z ich budowy. Każdy odkurzacz centralny ma kształt walca, a zasysane powietrze wprowadzane jest po owalnych ściankach. Dzięki temu wytwarzana jest siła odśrodkowa. To zjawisko fizyczne jest wykorzystywane przez wielu producentów jako jedyny sposób separacji zanieczyszczeń.
Filtracja bezworkowa, czyli jednostki centralne z czystym cyklonem
Jest to jedno z najtańszych w użytkowaniu rozwiązań z zakresu filtracji w jednostkach centralnych. Zanieczyszczone powietrze, które jest wprowadzane do urządzenia, zostaje wprawione w ruch — najpierw wirowy, a następnie liniowy, co powoduje wytworzenie olbrzymiej siły odśrodkowej, która prowadzi do wyrzucenia elementów stałych z wirującego powietrza i ich opadania. W tego typu odkurzaczach centralnych nie trzeba wymieniać filtrów czy worków. Wbrew powszechnej opinii taki odkurzacz nie jest bezobsługowy. Każdy odkurzacz centralny jest wyposażony w siatkowy filtr zabezpieczający turbinę przed zassaniem np. włosów, które mogłyby ja zablokować. Ten prosty filtr „zarasta” tak zwanymi „kotami” i to właśnie ten filtr użytkownik powinien raz na 2 -3 lata oczyścić by odkurzacz zachował swoją siłę ssącą.
Filtry wodne w odkurzaczach centralnych
W odkurzaczach centralnych z separacją wodną powietrze jest spryskiwane wodną mgłą, a następnie przez specjalny zawór spustowy zanieczyszczenia wraz z wodą spływają do kanalizacji.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]