mężczyzna włącza klimatyzację

Rodzaje klimatyzatorów domowych

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Z roku na rok w okresie letnim doświadczamy coraz bardziej uciążliwych i męczących fal upałów. Wydłużające się okresy suszy i wysoka temperatura nie służy naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Z tego powodu w ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania klimatyzatorami domowymi. Te urządzenia to doskonałe rozwiązanie doskwierających nam upałów – skutecznie chłodzą powietrze wewnątrz mieszkania lub domu i pozwalają domownikom cieszyć się przyjemnym, kojącym chłodem.

Dlaczego warto zdecydować się na klimatyzator domowy?

Klimatyzator domowy umożliwia domownikom codzienne komfortowe funkcjonowanie. Niezwykle istotny dla naszego zdrowia i samopoczucia jest bowiem komfort termiczny. Tylko w odpowiedniej temperaturze potrafimy efektywnie pracować, wypoczywać, a nawet regenerować się podczas snu. Wysoka temperatura we wnętrzach domu może być niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Długotrwałe przebywanie w takich pomieszczeniach może doprowadzić do udaru cieplnego, czyli niebezpiecznego dla zdrowia przegrzania organizmu. Wysoka temperatura utrzymująca się w pomieszczeniach może być również bardzo niekorzystna dla osób cierpiących na choroby kardiologiczne, nadciśnienie lub choroby układu oddechowego.

Dzięki sprawnej klimatyzacji domownicy będą wypoczęci, a ich samopoczucie będzie zdecydowanie lepsze. Chłód w pomieszczeniach umożliwi również wydajną pracę, lepszą koncentrację i dobry sen. Klimatyzatory są szczególnie polecane dla osób w podeszłym wieku oraz dla rodzin z małymi dziećmi.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów domowych?

1. Klimatyzatory typu split

Klimatyzatory typu split składają się z jednostki wewnętrznej nazywanej parownikiem, która jest instalowana na ścianie w pomieszczeniu oraz jednostki zewnętrznej nazywanej skraplaczem, która znajduje się na zewnątrz budynku. To idealna propozycja dla niewielkich pomieszczeń mieszkalnych albo małych biur. Wielką zaletą tego typu klimatyzatorów są niskie koszty montażu i eksploatacji, duża wydajność oraz małe gabaryty urządzeń. Te cechy wpływają na wielką popularność klimatyzatorów typu split.

2. Klimatyzatory typu multi-split

Systemy klimatyzowania typu multi-split to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które chcą chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie i nie chcą szpecić elewacji zbyt dużą liczbą urządzeń. Składają się z kilku jednostek wewnętrznych, które są podłączone do jednej jednostki zewnętrznej, a więc jeden agregat obsługuje kilka urządzeń zainstalowanych wewnątrz budynku. Takie rozwiązanie technologiczne pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i ograniczyć zużycie energii. Klimatyzatory multi-split można instalować zarówno w prywatnych domach, jak i w obiektach użytku publicznego. Wielką zaletą tego systemu jest możliwość instalowania jednostek wewnętrznych w dowolnych pomieszczeniach niezależnie od odległości dzielącej je od jednostki zewnętrznej. Dzięki temu klimatyzacja jest optymalnie dopasowana do wymagań domowników, a w całym domu panuje przyjemny chłód.

3. Klimatyzatory przenośne

To niewielkie urządzenia mobilne, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania innego typu klimatyzatorów. Nadają się do chłodzenia pomieszczeń charakteryzujących się małymi albo średnimi obciążeniami cieplnymi, gdyż z racji swoich niewielkich gabarytów mają mniejszą wydajność. Zaletą jest możliwość przenoszenia ich z miejsca na miejsce, małe rozmiary i łatwość obsługi. W okresie jesienno-zimowym można je bez problemu schować, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Dodatkowym atutem takich klimatyzatorów jest fakt, iż nie wymagają one montażu i gwarantują całkowitą elastyczność użytkowania. Niestety są to urządzenia głośniejsze od klimatyzatorów typu split czy multi-split. Większość modeli klimatyzatorów przenośnych jest wyposażona w programator czasowy oraz pilot zdalnego sterowania. Niektóre modele mają również funkcję grzania i suszenia.

4. Klimatyzacja kanałowa

Ten rodzaj klimatyzacji wykonuje się na etapie budowy domu. System kanałów rozprowadzany jest w całym budynku. Przechodzą one przez ściany i stropy. Jednostka chłodząca jest umieszczona w osobnym pomieszczeniu, dzięki czemu pozostaje całkowicie niewidoczna. Domownicy widzą tylko same wyloty kanałów, więc jest to rozwiązanie bardzo korzystne pod względem estetycznym.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podobne wpisy