klimatyzator

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny? Porównanie urządzeń

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Do niedawna klimatyzatory były urządzeniami luksusowymi, dlatego można je było spotkać tylko w biurach oraz miejscach użyteczności publicznej. Obecnie sytuacja się zmieniła – ceny tych urządzeń spadły, a nasz klimat staje się z roku na rok coraz cieplejszy, co bezpośrednio wpływa na większe zainteresowanie klimatyzatorami. Dzisiaj znajdują się one na wyposażeniu wielu prywatnych domów i mieszkań, a decyzja o ich zakupie i montażu nikogo już nie dziwi. Klimatyzowane wnętrza są zdecydowanie bardziej komfortowe dla wszystkich domowników, którzy nawet w najgorętsze letnie dni mogą delektować się przyjemnym chłodem umożliwiającym im zarówno wydajną pracę, jak i efektywny wypoczynek.

Decydując się na montaż klimatyzacji w swoim domu, musimy wybrać pomiędzy jedną z dwóch dostępnych opcji – klimatyzatorem przenośnym i stacjonarnym. W dzisiejszym wpisie przedstawimy pokrótce cechy tych dwóch typów urządzeń i postaramy się wyjaśnić, kiedy lepszy będzie klimatyzator stacjonarny, a kiedy przenośny.

Czym charakteryzują się klimatyzatory przenośne?

Klimatyzatory przenośne to chłodzące urządzenia mobilne. Zajmują w domu więcej miejsca w pomieszczeniu, lecz nie wymagają profesjonalnego montażu. Ich konstrukcja powoduje, że mają one również mniejszą wydajność i co ważniejsze niższą klasę energetyczną niż klimatyzatory typu Split. Ich praca jest głośniejsza od pracy klimatyzatorów stacjonarnych. Trzeba im też zapewnić odprowadzenie ciepłego powietrza poza chłodzone wnętrze (zazwyczaj odbywa się to przez uchylone okno, przez które dodatkowo napływa do wnętrza ciepłe powietrze). Urządzenia te zostały zaprojektowane do obsługi jednego pomieszczenia, ale dzięki swoim małym wymiarom można je dowolnie przestawiać.

Ich wielką zaletą jest elastyczność i swoboda, jaką zapewniają oraz atrakcyjna cena. Można zacząć ich używać od razu po wyjęciu z opakowania bez konieczności przeprowadzania profesjonalnego montażu wykonywanego przez wykwalifikowanych fachowców. Do ich wad trzeba zaliczyć mniejszą wydajność oraz stosunkowo głośną pracę. Klimatyzatory tego typu sprawdzą się w domach, których właściciele nie mogą zdecydować się na to, które pomieszczenia chcą chłodzić albo, gdy dysponują bardzo ograniczonym budżetem. To również dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą używać klimatyzatora codziennie, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Czym charakteryzują się klimatyzatory stacjonarne?

Klimatyzatory stacjonarne montuje się na stałe. Są to najczęściej, pisząc najprościej, urządzenia składające się z dwóch elementów urządzeń: jednostki wewnętrznej, czyli parownika (montowanej na ścianie albo suficie wewnątrz pomieszczenia) oraz jednostki zewnętrznej, czyli skraplacza (instalowanej poza domem). Ich wielką zaletą jest cicha i wydajna praca. Potrafią one schłodzić powietrze w pomieszczeniu o wiele szybciej niż klimatyzatory przenośne. Niestety jest to propozycja dużo droższa. Koszt samego urządzenia jest wyższy, a dodatkowo trzeba liczyć się z kosztami profesjonalnego montażu. Rekompensuje to jednak wydajność klimatyzatora oraz energooszczędność, oraz to, że nie zajmuje ona nam cennego miejsca. Dlatego jest to najczęściej wybieranie rozwiązanie do mieszkań w bloku.

Decydując się na klimatyzator stacjonarny, można wybierać pomiędzy urządzeniami typu split przeznaczonymi do obsługi pojedynczych pomieszczeń oraz urządzeniami multi-split, które są zaprojektowane tak, aby mogły efektywnie chłodzić kilka wybranych pomieszczeń. Klimatyzatory stacjonarne zapewniają domownikom lepsze chłodzenie, większy komfort termiczny i akustyczny oraz niezawodną pracę. Jest to więc zdecydowanie lepsza propozycja dla wszystkich osób, które planują korzystać z klimatyzacji na co dzień. Większy jednorazowy koszt zakupu i montażu takiego klimatyzatora bardzo szybko się zwróci, a poziom zadowolenia z pracy urządzenia będzie w tym wypadku na pewno wyższy od klimatyzatora przenośnego.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podobne wpisy