Elementy instalacji centralnego odkurzania

Odkurzacze centralne

Serce całego systemu. Więcej  prawidłowym doborze ....... 

Gniazda ssące

Gniazda ssace do te zakończenia sieciu z których korzystamy najczęściej 

Szufelki automatyczne

Szufelki montowane w przeróznych miejscach. Jednak moim skromnym zdaniem jedyne sensowne umiejscowienie to kuchnia. Dlaczego/ Więcej pod tym przyciskiem

Vroom

Perspiciatis Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error magnam aliquam voluptatem. 

Wally Flex

Wally Flec, fantastyczna alternatywa dla szufelki i Vroom'a

Retra Flex

Zupełnie inny wymiar odkurzania.. 

Szufelka automatyczna

doczekała się u mnie osobnego artykułu ponieważ budzi wiele kontrowersji.

Szufelka automatyczna niewielkie zakończenie instalacji centralnego odkurzania, co do którego zdania sa mocno podzielone. Wśród radosnej rozbudowy instalacji i sugestii "fachowców" decydujemy sie na to urządzenie tam gdzie potrzeba, nie potrzeba i gdzie jest całkowicie zbędne lub wręcz niewskazane. Powyższe twierdzenie wynika z własnego doświadczenia i informacji zwrotnej od moich klientów. Dlaczego? Może zacznijmy od plusów.

 • pozwala na szybkie i doraźne sprzątanie.
 • prawie niewidoczne
 • nie zajmuje miejsca

I to właściwie koniec korzyści. Montowana najczęściej w kuchniach w cokołach mebli kuchennych pozwala  w ostatniej chwili (kiedy np. sa już goście) uprzątnąć podłogę. I jest to chyba jedyne uzasadnione iejsce dla tego urządzenia.

Ponadto spotyka się ją w wiatrołapach i przy kominkach. O ile w wiatrołapie jest ona tylko niewskazana i niewygodna to przy kominku może być powodem poważnych kłopotów.

Postaram się wyjaśnić dlaczego. Zacznijmy od szufelki w wiatrołapie. Otóż pomieszczenie to ma zawsze kilka cech takich jak:

 • jest małe
 • składa się z minimum 4 narożników wewnętrznych, jeśli dodamy szafę to z 6.
 • najwięcej piachu jest w nim podczas "mokrych pór roku"

O ile wielkość pomieszczenia ma znaczenie dla zastosowania innego elementu instalacji centralnego odkurzania jakim jest WallyFlex to już ilość wewnętrznych narożników tak.

Aby skorzystać z automatycznej szufelki należy użyć zmiotki i wymieść piach z tych narożników. To na pewno nie jest wygodne. Do tego dochodzą pory roku (jesień, zima, wiosna) w których następuje kumulacja brudu w wiatrołapie. Podmiatanie po prostu rozmiarze błoto na podłodze w związku z czym i tak będziemy musieli sięgnąć po mop. I w tym przypadku lepszym rozwiązanie wydaje się WallyFlex.

Innymi względami jakie powinniśmy wziąć pod rozwagę to względy zdrowotne. Wiele rodzin decydujących się na wykonanie instalacji centralnego odkurzania decyduje się na nią ze względu na alergie. W związku z tym w tych domach szufelka automatyczna jest niewskazana, ponieważ używając zmiotki podczas podmiatania chcąc, nie chcąc podnosimy kurz z podłogi. W tym przypadku proponuję zastosowanie Vroom'a który także jest niewidoczny lub WallyFlex'a.Jednym z miejsc w którym zaminowanie automatycznej szufelki jest niewskazane to kominek. Montując szufelkę automatyczną w okolicach kominka mamy w domyśle sprzątanie okruchów drewna. Tylko że te okruchy moga mieć bardzo duże rozmiary, a konia z rzędem temu kto będzie pamiętał o tym by te większe po prostu pozbierać. Zasysając do instalacji centralnego odkurzania drzazgę o długości ok 5 cm, narażamy ją na zatkanie.

 

A w przeciwieństwie do montażu szufelki w kuchni gdzie bardzo łatwo można zdemontować cokół w tym przypadku bardzo często jest ona zamontowana na stałe. Duże znaczenie ma tutaj też efekt estetyczny, kawałek plastiku w reprezentacyjnej części domu. To nie jest ładne.

Teraz proszę sobie zadać pytanie: co stoi na przeszkodzie aby te kawałki drewna wrzucić do kominka? Nic.

Vroom

to kaseta z chowanym i jednocześnie rozciągliwym wężem o długości od 5,5 do 7mb. Alternatywa dla szufelki automatycznej, szczególnie polecana dla alergików. Montowany w szafce kuchennej lub innej. Przeznaczony do doraźnego sprzątania zabrudzeń. Większy model wyposażony w regulacje siły ssania. Są także wersje do podwieszenia pod sufitem np. garażu. Czego nie polecam.

Możliwości lokalizacji Vroom'a

 • W szafie np. w wiatrołapie
 • W szafce kuchennej itp.
 •  Pod sufitem np. garażu

To ostatnie zastosowanie jest niezbyt praktyczne ponieważ będziemy musieli wąż cały czas trzymać w ręce. Spowodowane jest budową węża, który jest rozciągliwy, a jego powłoka jest nałożona na swego rodzaju sprężynę. Co zatem się stanie jeśli wypuścimy go z ręki? Otóż podciśnienie wytwarzane przez odkurzacz centralny spowoduje jego "ucieczkę" do Vroom'a. Dodatkowo podciśnienie będzie powodowało stałe naprężenia węża co z kolei spowoduje że będzie on obcierał o każde załamanie jakie napotka. powodując uszkodzenia elementu i siebie samego.

 

Uwaga:

dodatkowe elementy wyposażenia widoczne na filmie nie stanowią kompletu z urządzeniem.

Wally Flex

Wally Flex w łazience

Wally Flex w wiatrołapie

Wally Flex w garderobie

Niewielkie urządzenie wyposażone w rozciągliwy wąż o długości 4m. Jest tańszą alternatywą dla Vroom'a przeznaczona do doraźnego sprzątania zanieczyszczeń bez konieczności rozwijania węża głównego. Montowany na wysokości ok 1m nad podŁogą pozwala na wygodne sprzątanie takich pomieszczeń jak:

 • Garderoby
 • Łazienki
 • Pomieszczenia gospodarcze
 • Pralnie itp

WallyFlex:

Jest szczególnie przydatny w wiatrołapach gdzie zastosowanie szufelki jest problematyczne i wątpliwe pod względem wygody ze względu na fakt że to pomieszczenie składa się głównie z narożników wewnętrznych. Z których wymiatanie piachu jest bardzo niewygodne. Korzystając z WallyFlexa nie musimy szukać zmiotki, wystarczy wyjąć końcówkę ssącą urządzenia i odkurzyć całe pomieszczenie.

Aby skorzystać z WallyFlex'a należy chwycić dłonią ssawkę i palcem wskazującym załączyć odkurzacz centralny. Wyłączenie następuje automatycznie po odwieszeniu ssawki.

Wizytówka QR

Zeskanuj mnie wprost do telefonu

 

 

tel. 601-781-801