Bezkurzu.pl | Jaki odkurzacz centralny wybrać Piaseczno, Warszawa
16130
page-template-default,page,page-id-16130,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

Dobór odkurzacza centralnego

PODSTAWOWE INFORMACJE

Proszę pamiętać, że liczba gniazd to nie wszystko!

Liczą się także:

  • Długość instalacji
  • Z filtrem czy czysty cyklon
  • Odległość od wyrzutu
  • Rodzaj powierzchni do sprzątania
  • Z wolnym startem czy bez, z regulacją obrotów czy bez.
  • Instalacja wznosząca czy pozioma
  • Miejsce zainstalowania jednostki centralnej
  • Otoczenie domu

Na podstawie wieloletniego doświadczenia, wymiany informacji z klientami oraz innym wykonawcami, a także własnych doświadczeń jako użytkownika postaram się Tobie przybliżyć ten temat.

Podstawowym parametrem jakim posługują się sprzedawcy przy doborze jednostki jest ilość punktów ssących. Według mnie jest to bardzo ogólne dopasowanie parametrów jednostki centralnej do instalacji.

Myśląc logicznie, jakie to ma znaczenie skoro są one zawsze zamknięte? Otóż nie to jest najważniejsze. Według mnie ilość punktów ssących pozwala określić stopień rozbudowania danej instalacji, liczbę łuków, trójników itp. Na każdym z nich powstaje jakiś opór spowodowany czy to zakrętem czy zawirowaniem na trójniku. Ilość takich utrudnień ma także wpływ na przepływ powietrza z zanieczyszczeniami.
Innym parametrem i według mnie istotniejszym jest odległość jednostki od wyrzutu. Otóż skok łopat turbiny jest obliczony na wytworzenie siły ssącej, a nie tłoczenie, im więc dłuższy odcinek wylotowy tym większe opory dla pracy jednostki.

Niektórzy twierdzą że głośność odkurzacza centralnego ma marginalne znaczenie, to prawda, ale tylko częściowa. Nie chcesz przecież aby nasz odkurzacz zakłócał swoją zbyt głośna pracą żywot sąsiadów. Dlatego jeśli od strony wylotu mamy: okna lub taras sąsiada, bliską ścianę lasu lub odkurzacz będzie wisiał na cienkiej ściance działowej np w spiżarni to wybierzmy odkurzacz centralny (np. Cyclovac H615) chłodzoną powietrzem pierwotnym czyli tym które zasysamy odkurzając dom. Jeśli mieszkasz w domu wolnostojącym, do strony wylotu nie masz przeszkód mogących odbijać dźwięk i go potęgować wybierz jednostkę chłodzoną powietrzem wtórnym czyli zasysanym z pomieszczenia w którym wisi odkurzacz (np. Cyclovac HD801C) lub Cyclovac HX2014). W tym drugim przypadku silnik niema kontaktu (przefiltrowanym) powietrzem przez co jego żywotność jest dłuższa.
“Odwieczny” dylemat, odkurzacz centralny z filtrem czy bez. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Odkurzacz z filtrem będzie tańszy. Niestety będzie pracował z coraz mniejszą skutecznością, która spowodowana jest zapełnianiem się porów filtra. Tak naprawdę jego moc ssąca spadnie o ok 20-30% już po 5-10 odkurzaniu.

Odkurzacze centralne bez-filtrowe czyli cykloniczne zawsze pracują ze stałą mocą ssącą, nie szkodzi im woda (nie są przeznaczone do jej zbierania). Ich mankamentem jest przepuszczanie pyłu w chwili rozruchu. Dzieje się tak dlatego że pracująca turbina wytwarza juz ciąg, jednak do wytworzenia się zjawiska cyklonu musi upłynąć około 2-3 sekund.

Dlatego też jeśli porównujemy modele odkurzaczy centralnych z filtrem i cyklonem do podobnym instalacji ten pierwszy będzie zawsze “słabszy” spowodowane jest to faktem że już na “starcie” musi on pokonać opory czystego filtra, a potem w miarę użytkowania one rosną.

Kolejny wybór to odkurzacz centralny z regulacją obrotów, czy nie pozwalająca płynnie regulować siłę ssania bocznym otworem regulującym siłę ssąca na ssawce. Biorąc pod uwagę że za taką funkcjonalność należy sporo dopłacić należy sie zastanowić czemu ma ona służyć.

Odkurzając np. obrus nie chcemy aby odkurzacz zassał nam go do instalacji, czyli zmniejszamy siłę ssącą, tylko czy na pewno zależy Ci na zmniejszeniu siły ssącej w całej instalacji? Nie!! Tobie zależy na zmniejszeniu siły ssącej na ssawce, a poza nią powinien następować pełny ciąg. Według mojej subiektywnej oceny lepszym rozwiązaniem jest rozwiązanie tańsze z bocznym poborem powietrza. Działa to w ten sposób że na rękojeści znajduje sie suwak lub pierścień zasłaniający otwór, przez który możemy do węża wpuścić część powietrza zmniejszając w ten sposób siłę ssąca na ssawce. Natomiast za rękojeścią następuje pełna siła ssąca. Dzięki czemu nie doprowadzamy do odkładania się zanieczyszczeń w instalacji.

Wybierając pomiędzy dwiema podobnym jednostkami często wybieramy tę o niższej cenie. Co jest bardzo logiczne z ekonomicznego punktu widzenia. Jednak należy tu także zwrócić uwagę ma rodzaj powierzchni jakie będziemy sprzątali. Jeśli a naszym domu przeważają wykładziny i dywany wybierzmy odkurzacz centralny z większym podciśnieniem, jeśli podłogi gładkie z większym przepływem. Air Watt-y odpowiadają natomiast za czas jaki poświęcimy na sprzątanie.

W przypadku gdy mamy instalację wznoszącą to znaczy odkurzacz centralny jest zamontowany na poziomie wyższym niż część instalacji ważnym parametrem jest moc ssąca i wydajność. Ma to szczególne znaczenie np w przypadku gdy jednostka centralna wisi w np. w pomieszczeniu gospodarczym na parterze, a garaż znajduje się poniżej gruntu. Ze względu na odkurzany z tego pomieszczenia brud o niekorzystnym stosunku powierzchni do masy (drobne kamienie, żwir, piach) może dochodzić do sytuacji że elementy te będą zasysane tylko do pewnej wysokości instalacji dzięki bezwładności jaką uzyskały w podpiwniczeniu, a potem tracąc ją nie będą mogły zostać zassane wyżej opadną z powrotem na dół. Co z kolei może doprowadzić do powstania zatoru w dolnej części systemu. Minusem tego rozwiązani w niektórych wężach jest wyrzucanie przez ten otwór części zanieczyszczeń.

PRZYKŁADY

Odkurzacz centralny Cyclovac H615

Cyclovac H615 wyposażony w silnik typu Tru Flow , jeden z najbardziej cichych odkurzaczy centralnych na rynku, jeśli nie najbardziej. Ten odkurzacz centralny jest dedykowany do małych i średnich domów, a w szczególności do zabudowy szeregowej ze względu na doskonałą filtrację oraz bardzo wysoką kulturę pracy.

Odkurzacz centralny HD801C

Bez-filtrowy odkurzacz centralny Cyclovac H801D z silnikiem typu Bypass. Na pewno będzie słyszalny przez sąsiadów. Ten odkurzacz centralny jest jednostką bez-filtrową, dzięki braku filtrów zatrzymujących kurz. Obsługa ogranicza się do sporadycznej wymiany filtra pyłu węglowego.